PŘÍRODNÍ LÉČBA BOLESTÍ V KRKU A VIRÓZ

  
Časté bolesti v krku a nachlazení mohou být mimo běžných příčin také známkou chybění vitamínů, nedostatku železa, alergií anebo refluxu žaludečního obsahu. Při akutně vzniklém virovém infektu a nachlazení by se mělo začít slizniční dezinfekcí, popíjením protizánětlivých čajů a úpravou stravy, a teprve když potíže neustupují nebo se vyvinou komplikace, kontaktovat lékaře.  
   

Bolesti v krku virového původu lze léčit doma

  
Lékař snadno rozpozná lehčí formu zánětu od bakteriální tonsilitidy, tedy od angíny, která se projevuje zarudnutím a povlaky na patrových mandlích a vyžaduje i nasazení antibiotik.
"Virové nachlazení lze řešit pouze klidovým režimem, slizniční dezinfekcí, protizánětlivými čaji a úpravou stravy."
U dětí je specifická situace častých virových nachlazení. Hraje v ní roli jak nezralost imunitního systému, tak i příchod do dětského kolektivu. Imunitní systém dětí se posiluje až s věkem, a je potřeba postupně projít mnoho desítek infekcí, než dozraje.
"U předškolních dětí je nezralý imunitní systém a považuje se za normální i 6-8 viróz ročně, nevyžadující antibiotika."

  
Jak lze přírodními metodami bojovat proti nachlazení?
   
betaglukany / imunoglukany:
- látky, podporující správné fungování imunity
- získatelné jako doplňky stravy ve formě extraktů z hub a dalších zdrojů 
   
popíjení nebo kloktání protizánětlivých a protimikrobiálních čajů:
v různých kombinacích - echinacea, šalvěj, zázvor, heřmánek, šípek, skořice aj., vhodnou směs čaje je lépe konzultovat přímo v lékárně
  

   
Protizánětlivá a protimikrobiální strava:
  
- česnek pro dezinfekční a protimikrobiální účinek
- cibule pro obsah protivirového a protizánětlivého flavonoidu quercetinu
- ovoce a zelenina pro celou celou řadu vitamínů a flavonoidů
- houby pro obsah imunitu posilujících imunoglukanů (tyto jsou ale z vařených hub oproti doplňkům stravy mnohem hůře využitelné vzhledem k současné přítomnosti nestravitelného chitinu)
- zakysané výrobky jako jsou bílé jogurty s obsahem živých baktérií anebo zakysaná zelenina pro imunitu posilující účinek
- saláty z listové zeleniny, čerstvých bylin a panenského olivového oleje pro protizánětlivý a imunitu posilující účinek
- zejména tymián, ale i badyán, hřebíček, skořice, kurkuma aj. se doporučují přidávat do jídel pro protizánětlivé a protimikrobiální působení
   
  
"Do protizánětlivé a imunitu posilující stravy patří i vyhnout se sladkostem a sladkým šťávám, neboť oslabují imunitu a živí škodlivé bakterie, a nadmíře tuků, které podporují vznik zánětu."
Vyjímku tvoří rybí olej, který působí protizánětlivě narozdíl od ostatních tuků. Stran ovocných šťáv byla prokázána škodlivost koncentrátů vzhledem k nadmíře cukrů, které oslabují imunitní systém a živí baktérie, kdežto konzumace celého ovoce je naopak prospěšná (pro pomalejší uvolňování cukrů, obsah vlákniny a celé řady bioaktivních imunitu posilujících a protizánětlivých látek).
  

   

Vhodné doplňky stravy:
   
- vitamín D (v naší populaci je zejména v zimních měsících nedostatek vitamínu D velmi častým jevem)
- vitamín C
- zinek
- železo a vitamín B12 (tyto nutno doplňovat u vegetariánů nebo při anémii po krevních ztrátách)
"Oslabení imunity s tendencí k častým nachlazením může být způsobeno i nutričním nedostatkem některých vitamínů, zinku anebo železa."
    
 
Neinfekční příčiny bolestí v krku:
   
Ne za všemi bolestmi v krku však bývají infekce.
"Opakující se infekce dýchacích cest mohou být i známkou alergií nebo žaludečního refluxu."
Udává se, že až 1/3 dětí s častými infekcemi horních cest dýchacích jsou alergici. Alergeny mohou být nejen ty vdechované, jako je prach, pyly, roztoči, zvířecí srst apod., ale i potravinové, a to zejména u dětí, u kterých se současně vyskytují střevní potíže.
  
Za častými záněty hltanu, neustupujícím kašlem, chrapotem, ale někdy i rýmami anebo středoušními záněty může stát také reflux, tedy návrat kyselého žaludečního obsahu do horních polykacích a dýchacích cest.
  
Příčinu dlouhodobých bolestí v krku a opakujících se akutních zánětů může představovat vedle výše uvedených i udržující se zánět mandlí následkem jejich projizvení, který pokud nereaguje na přeléčení anibiotiky, musí být řešen jejich chirurgickým odstraněním. Ke zvážení operace je vždy potřebná konzultace s ORL lékařem.
         

O mě

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.  

"Zánětlivá aktivace těla, udržovaná stylem života, je společným pojítkem mnoha onemocnění. Pokud tedy neodstraníme tuto skrytou příčinu, léčba se stává jen odstraňováním následků a nikdy nepovede k trvalému uzdravení se."