Proč vybírat ovoce i podle barvy?

    

   
Modré rostlinné pigmenty antokyany představují ochranu rostlin proti oxidačnímu stresu z okolí, ale podle studií mohou účinně chránit i nás, a to při pravidelné konzumaci tmavě modrého a červeného ovoce.
      
   
  
Ochrana buněk
   
Denně jsme vystaveni faktorům, které vyvolávají zánětlivé prostředí a oxidační stres v našem organismu. Může se jednat o přejídání se, některé škodlivé látky ze stravy, kouření, ale například i jen o nepřiměřený psychický stres.
 
Na straně druhé lze ve stravě nalézt antioxidační a protizánětlivé látky, které představují prevenci tzv. civilizačních onemocnění, spojených s nezdravým způsobem života. Mezi tyto ochranné látky patří mimo jiné skupina antokyanů, patřící mezi flavonoidy, a dávající rostlinám tmavě modré, fialové až červené zabarvení.
 
To, jak se těmito pigmenty chrání rostliny proti oxidačnímu stresu, lze připodobnit tmavé kůži lidí, která je jak známo mnohem odolnější vůči nádorům z UV záření než kůže bílá.
 
U antokyanů byl ve studiích in vitro popsán antioxidační, protizánětlivý, a dokonce protinádorový účinek.
  
“Pravidelný příjem antokyanů ve stravě může působit proti nadváze, cukrovce, cévním onemocněním, depresím, poruchám paměti, ale také proti nádorům a obecně zpomalovat stárnutí organismu.”
  
  
Štíhlost a regenerace
    
Jak známo dlouhodobý mírný zánět, vznikající již samotnou přítomností obezity, podporuje její další zhoršování a vývoj onemocnění z ní, čímž vzniká začarovaný kruh. Protizánětlivé látky ze stravy, kam patří i antokyany, bojují proti tomuto stavu a napomáhají hubnutí.
  
“Antokyany přispívají ke štíhlé linii a u sportovců navíc urychlují regeneraci svalů po zátěži.”  
Urychlená regenerace organismu vlivem antokyanů byla prokázána na příkladu svalů dolních končetin sportovců.
    
     
   
Ochrana srdce
  
Antokyany snižují hladinu nepříznivých krevních tuků, zamezují kornatění tepen (ateroskleróze) i vyšší srážlivosti krve, a tím výskytu různých ischemických cévních onemocnění včetně srdečních infarktů.
  
Studie navíc v případě ischémie (nedokrvení) srdečního svalu popisují až o 1/3 menší poškození srdeční tkáně vlivem stravy s vysokými dávkami antokyanů, za což může být zodpovědný jejich silný antioxidační účinek.
  
"Přechod na stravu, bohatou na bobulovité ovoce s vysokým obsahem antokyanů, může mít vliv na snížení rizika cévních a srdečních onemocnění."
   
     
     
Zlepšení psychiky
 
Prozánětlivý způsob života s nadmírou nezdravé stravy, kouření, nevyspání, stresu apod., vede mimo jiné k poškozování nervových buněk. Následkem jsou pak deprese, únava a urychlený nástup demence. U antokyanů byl vysledován pozitivní vliv na regeneraci a fungování nervových buněk.
  
"Studie prokázaly zlepšení psychiky včetně paměti na příkladu starších lidí, denně konzumujících ovoce bohaté na antokyany, a podobně i zlepšení stavu u depresivních jedinců.”
     
  
Protizánětlivé účinky
 
Antokyany mají také určité protizánětlivé, protivirové a protibakteriální působení. Zvýšená konzumace modrého ovoce, bohatého na antokyany, se proto mimo jiné doporučuje v případě infekcí anebo poruch imunity.
    
Ve stejném ovoci se však vysktyuje i řada dalších flavonoidů, mezi nimiž je za nejvýznamnějšího zástupce stran hodnocení výzkumu považován quercetin.
  
  
Antokyany jako jedny z mála flavonoidů prošly i úspešnými klinickými studiemi na lidech, kdy byly jejich vlivem prokázány snížené krevní hladiny zánětlivých markerů. Tedy o jejich protizánětlivém účinku, podobně jako u quercetinu, není pochyb.
   
"Studie ale současně upozorňují, že čerstvé ovoce na nás působí léčebně jen jako celek, tedy komplexně souhrnem vlivu mnoha přítomných složek, a tedy nelze tento efekt nahradit jednotlivými extrakty flavonoidů ve formě doplňků stravy anebo vitamínovými přípravky."
   
   
Zdroje antokyanů
  
Zdrojem antokyanů je zejména ovoce modré a modrofialové barvy jako jsou borůvky, ostružiny, černý rybíz, acai apod. Kromě modrého jsou o něco méně obsaženy i v červeném ovoci jako jsou brusinky, jeřabiny, maliny, červený rybíz, třešně nebo jahody.
  
Mezi obilninami je obsahuje především černá rýže, černá čočka, černá quinoa, a v rámci zeleniny lilek a jiné. Problémem u těchto zdrojů je ale tepelná úprava, která (zejména pokud je nešetrná) dokáže zničit většinu bioaktivních látek.
  
”Nejlepším zdrojem antokyanů je čerstvé či hned po sběru zmražené modré ovoce. Skladováním při běžné teplotě anebo sušením se obsah antokyanů snižuje, a nejvíce je ničí tepelná úprava.
Na příkladu borůvek bylo prokázáno, že nejvyšší obsah účinných látek je u čerstvého ovoce a zachovává se mražením, a to i 3 měsíce stejný. Sušením a teplem se naopak snižuje obsah antokyanů o 40%, a dalším skladováním pak ještě více.
  
Až tedy půjdete nakupovat potraviny, nezapomínejte vybírat také podle tmavě modré barvy, ukazující na vysoký obsah antokyanů. Snažte se volit pouze čerstvé anebo zmražené ovoce, které má jako jediné v sobě zachováno dostatek účinných látek narozdíl od džusů, zavařenin či marmelád, které prošly tepelnou úpravou, skladováním a přidáním cukru, a nelze tedy mluvit o jejich zdravotní prospěšnosti.
  
 

O mě

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.  

"Zánětlivá aktivace těla, udržovaná stylem života, je společným pojítkem mnoha onemocnění. Pokud tedy neodstraníme tuto skrytou příčinu, léčba se stává jen odstraňováním následků a nikdy nepovede k trvalému uzdravení se."