Quercetin nejen proti virózám

     
  
Quercetin vzbuzuje pozornost jako slibná přírodní látka, účinná proti zánětům, infekcím, alergiím, ale i nádorům. Jeho nejbohatší zdroj představuje obyčejná cibule a bobulovité ovoce.
   
  
      
Zdroje quercetinu  
  
Quercetin je přírodní flavonoid, který má preventivní účinky proti různým onemocněním.
  
"V našich podmínkách je jeho nejlepším zdrojem cibule, ale také červené a modré bobulovité ovoce jako jsou borůvky, brusinky, třešně, rybíz, rakytník, jeřabiny anebo hrozny."
V menší míře ho obsahují jablka a v rámci zeleniny i pórek, chřest, brokolice, kapusta, listový salát apod.
  
V Itálii patří mezi významné zdroje navíc červené víno a v Japonsku zase lístky čaje. Z bohatých, ale ve stravě již méně častých zdrojů lze uvést kapary, čerstvý libeček, rukolu a chilli.
   
   
  
Protinádorový účinek
  
Experimentální studie se zaměřily na to, jakým způsobem flavonoidy a jim podobné přírodní látky z ovoce a zeleniny dokážou blokovat samotný proces vývoje nádorů. U flavonoidů byly odhaleny protizánětlivé, antioxidační a detoxikační účinky, ale i mnohem specifičtější mechanismy přímé blokády signálních cest nádorových buněk.
  
Byla již v tomto smyslu sledována celá řada látek, známý je historicky například resveratrol z červeného vína, anthokyany z tmavě modrého ovoce, lykopen z rajčat a další, každopádně quercetin má mezi nimi stále přední místo.
  
“Quercetin je považován za jednoho z nejslibnějších flavonoidů v boji proti nádorům a výzkum s ním dosáhl přes laboratorní experimenty až po klinické studie s onkologickými pacienty.”
Quercetin aktivuje naše vlastní detoxikační enzymy v těle, které nás pak rychleji zbavují mnoha škodlivin včetně látek, způsobující nádory. V nádorových buňkách pak vedle toho navíc zasahuje specifickými protinádorovými mechanismy, kterými ovlivňuje signální cesty jejich růstu a šíření do okolí.
  
   
 
 
Protivirový účinek
  
Samostatná oblast výzkumu quercetinu je zaměřená na možnost využití jeho protivirového účinku. V experimentech je se slibnými výsledky sledován zejména v boji proti chřipkovému viru. Zdá se však, že podobně působí také proti jiným virům dýchacích cest, papilomavirům, virům žloutenek apod.
  
“Quercetin je sledován díky svým protivirovým schopnostem u různých druhů infekcí, a to nejen respiračních. Vedle toho má i protibakteriální potenciál."
Nejsilnější efekt quercetinu se projevuje po jeho konzumaci v trávícím traktu, a proto se nejvíce pozornosti výzkumu zaměřilo na tuto oblast. Byla tak odhalena účinnost proti původci žaludečních vředů Helicobacter pylori a proti některým původcům střevních onemocění, jako je Escherichia colli apod.
  
"V boji proti žaludeční infekci Helicobacter pylori se doporučuje cibule, česnek, zelený čaj, modré a červené bobulovité ovoce, a z bylin například protibakteriálně působící tymián."
Quercetin působí také proti jiným bakteriím jako je Staphylococus aureus, který je příčinou hnisavých zánětů a infekcí dýchacích cest.
 
Dále může mít protiplíšnový efekt u mykóz typu Candida albicans a určité protiparazitární působení.
  
     
  
Protialergický účinek
    
Díky potlačení histaminové reakce, která stojí za projevem mnoha druhů alergií, jej mohou využít lidé s projevy kopřivek, alergických otoků, ale také alergických rým či zánětů spojivek.
  
“Quercetin prokázal schopnost útlumu akutních alergických reakcí. Vedle toho pomáhá i lidem s autoimunitními onemocněními a různými druhy chronických zánětů.”
Svým blokujícím zásahem do mechanismu autoimunitních reakcí a současně protizánětlivým efektem působí proti různým druhům chronických onemocnění. Jedná se například o chronický zánět nosních dutin, astma bronchiale, obstrukční nemoc plic, revmatoidní artritidu, kožní záněty apod.
   
    
   
Tradiční medicína 
  
Obyčejná cibule, patřící již staletí do tradiční medicíny léčby různých druhů zánětů a infekcí, tedy odhalila svoji účinnost také ve světle vědeckých studií. Pozitivní je, že tento zdroj (narozdíl od jiných) obsahuje velmi stabilní formy quercetinu, které si zachovávají účinnost i po tepelné úpravě.
    

O mě

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.  

"Zánětlivá aktivace těla, udržovaná stylem života, je společným pojítkem mnoha onemocnění. Pokud tedy neodstraníme tuto skrytou příčinu, léčba se stává jen odstraňováním následků a nikdy nepovede k trvalému uzdravení se."